Reserve and Merit Leagues 2018/2019

(CLICK ON LEAGUE NAME TO GO DIRECT TO RESULTS/TABLES ETC) 

MIDLAND RESERVE LEAGUES 

 Midlands Reserve League Division 1:

Luctonians 2, Nuneaton 2, Bridgnorth 2, Burton A, Birm/Sol 2 , Hinckley 2, Syston 2,  Derby 2, Towcester 2, Banbury 2, Newport 2, Broadstreet 2

Midlands Reserve League Division 2: 

Walsall 2,   Lichfield 2,   Birm/Mos Aca,   Old Hales 2,   Sutton Coldfield 2, Stourbridge Lions 2,   Newbold 2,   Camp Hill 2,   Wolverhampton 2,                    Dudley Kings 2,    Bromsgrove 2,    Droitwich 2

Midlands Reserve League Division 3:

Dudley Wasps,   Droitwich 2,   Worcester 2,   Sutton Coldfield 3,    Harborne 2,   Woodrush 2.   Old Halesonians 3,   Spartans 2,   Hereford 2,   Bromsgrove 3,   Bridgnorth 3,   Ludlow 2,   Evesham 2

 

 


STAFFORDSHIRE LEAGUES 

Staffordshire  League Division 1: 

Stafford Dev,     Shrewsbury 2,     Stoke 2,     Ashbourne 2        Telford 2,          Tamworth 2,    Whittington,    Gnosall,     St Leonards,        Willenhall 2,      Wednesbury 2 

Staffordshire  League Division 2:

Burntwood 2,   Cannock 2,   Burton Dev,   Stone,   Rugeley 2.  Lichfield 3,          Walsall 3,  Longton 2,   Leek 3,   Essington 2,   Stafford 3,   Uttoxeter 2,              Handsworth 2

Staffordshire Merit 


Staffordshire Colts Transistion League 

 


Staffordshire Merit League organiser:

Stuart Davies, tel: 07921 646705, 

email: sdavies@strongtie.com


Mids Reserve Leagues Cups.

This years finals day will again  at Sutton Coldfield RFC on Saturday 27th April (TBC)

Note:all league games to be completed by 20th April as League awards will be presented at the Cup Finals. Games not played will be be recorded as void.

Please put the date in your diary as we need to make some decisions regarding next season especially with regard to the compositions of the 3 divisions which may affect your club . Further details will follow nearer the time


DIV 1 -   

PRELIN ROUND:

Nuneaton v Newport,        Bridgnorth v Luctonians

Broadstreet v Birn/Sol,      Syston v Banbury 

QUARTER FINALS: 

(1) Nuneaton/Newport v Derby,            (2) Syston/Banbury v Towcester

(3) Broadstreet/Birm/Sol v Hinckley,    (4) Bridgnorth/Lucts v Burton 

SEMI FINALS: 

(2) v (3)      (1) v (4) 

FINAL:- (27th April Sutton Coldfield TBC)

 


DIV 2 -

Round 1 - (10th November

Wolverhampton v Droitwich,     Bromsgrove v Dudley Kings

Lichfield v Newbold,                  Old Hales v Birm/Mos Aca 

 

Round 2 - (2nd February)

1. Walsall v Wolves/Droitwich,     2. Bromsgrove v Dudley Kings/Stour Lions

3. Sutton Cold v Lichfield/Newbold,    4. Old Hales/Birm/Mos v Camp Hill

 

Semi-Finals 

3. v 1.  and  2. v 4. 


Final:    (27th April Sutton Coldfield 2:00pm KO TBC)      



League Cup Rules for the Midlands Reserve Leagues:

Where appropriate the published league rules will apply.

  • All games to be played in accordance with the Laws of the game as laid down by the Rugby Football Union (RFU).
  • Cup matches to use Society Referees, home team to arrange.
  • Open draws to be made prior to each round with the first club drawn being the home side.
  • A maximum of 5 (Five) NOMINATED replacements will be allowed in any match. At least one front row replacement should be available either on the bench or field of play at the start of the game.This ensures that the game does not immediately go to uncontested at the first injury to a front row. Rolling substitutes are allowed with 8 changes in total within the game. We expect clubs to field up to 5 subs but if both clubs agree BEFORE THE AWAY TEAM TRAVEL that they wish to have more t then this is ok as long as the League Sec is informed beforehand.
  • In the event of a tie after 10mins each way extra time, the team with most tries progresses, if tries are equal then the away team progress. 
  • In the final if result still ties the first score in the match is declared the winner.
  • If the cup match is played as a double header with the corresponding league match there will be no extra time and the team with the most tries is declared the winner, if equal on tries the away team progresses.
  • Results should be emailed to j.atkin12@btinternet.com and to bill.worth@blueyonder.co.uk
  • See http://www.staffsrfu.com/sru-merit-tables for results, fixtures and copies of rules.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

League Rules:

Midlands Reserve Leagues

SRU Merits/Leagues

 

Contacts

Midlands Reserve Leagues


 


 HOME TEAMS : Please ensure results are with the respective league secretary by 6:00pm on the day after the game. Also please note that the league secretary should be notified of all games either cancelled or called off.  


 Midland Reserve Leagues: 

Div. 1 - Bill Worth, tel: 07926 447478,                    bill.worth@blueyonder.co.uk

Div. 2 - John Atkin, tel; 01543 472605, j.atkin12@btinternet.com

Div. 3- Alan Danks  tel: 07836 342944                        alan.danks1@btinternet.com

 


 Staffordshire Leagues: 

2nd team Div 1 - Stuart Davies.

mobile: 07921 646705,  

email: sdavies@strongtie.eu

2nd team Div 2 - Andy Kavanagh,

tel: 07830 220044,

email: qpdkav@gmail.com

Merit 1 - Andy Dodd,

tel: 07860 454392,

email: andydodd1@btconnect.com 

 All rearranged games must be played by April 28nd, as final league positions will be taken on Sunday 29th April 

BONUS POINT awarded for on time delivery by Home team of results in the Staffordshire reserve Leagues